Ek. Skrivbord med rektangulär skiva med konkav sarg. I sargen låda. Två hurtsar med dörrar, dekor av spiralvridna halvkolonnetter. Längd 137, bredd 74, höjd 75 cm. Puderstol med stoppad sits. Sitthöjd c:a 46 cm.
Bruksslitage, ställvis hårt. Skivan med fläckar, hack och skrapmärken, delvis blekt. Stolen med hårt slitage, sitsens klädsel med skador och hål. Nyckel saknas.