SYBORD, rokokostil, sent 1800-tal.

Fanerat med palisander. Beslag av mässing. Uppfällbar skiva med bakomliggande fack samt spegel. En låda. Svängda ben. Längd 63, bredd 41, höjd 73 cm. Nyckel finns.

Slitage. Fanerskador. Torrsprickor. Dekorbortfall. Fläckar. Nyckel finns.

Utropspris
2 000 SEK