Dekor i underglasyrblått, med motiv av flodlandskap samt växtligheter, längd på fat 19 cm. Längd på såssnipa 19,3 cm.
Slitage. Bärtallrik med nagg, såssnipa med sprickor och lagningar. Famille rose fat med lagningar samt sprickor.