PHILIP ARCTANDER, tillskriven, fåtölj, "Clam Chair" / "Muslinge", omkring 1900-talets mitt.
Stomme i alm. Helstoppad och klädd rygg och sits. Sitthöjd ca 33 cm, höjd 75, bredd 70, djup 58 cm
Senare klädsel. Märken. Repor.