PARADUNIFORM MED TILLBEHÖR, Finland, för marinofficer, 1900-talets mitt-andra hälft.

Paraddräkt och överrock m/30 för konteramiral vid finska marinen. Med två par byxor, hatt, paradbälte i låda, ägiljetter, officerssvärd och utmärkelsetecken.

- Officerssvärd m/22 för flottan. Förgyllt mässingfäste. Klingan märkt Carl Eickhorn Solingen. Läderbalja med förgyllda mässingbeslag, det övre med graverade initialer. Med portopé och upphängning. Längd 95 cm, klingan 80 cm.

- Finska och utländska utmärkelsetecken, bland annat Finlands Lejons ordens kommendörskors, Frihetskorset 4. kl., vinter- och fortsättningskrigets minnesmedaljer, Flottans kors, norska Sankt Olavsorden med överlåtelsehandling, franska Hederslegionen, polska Polonia Restituta, delvis på ribba, samt med ett parti miniatyrer och kadettmärke .

Smärre slitage.

Proveniens

Proveniens vid förfrågan.

Utropspris
2 000 EUR