August Godtknecht

(Tyskland, 1824-1888)
August Godtknecht
(Tyskland, 1824-1888)

AUGUST GODTKNECHT, olja på duk, osignerad.

Självporträtt vid nitton års ålder. I en samtida förgylld och ornamenterad 1800-talsram. 58,5 x 48,5 cm.

Lagning. Retuscher. Krackelyr.

Proveniens

Sjökapten Adolf Wilhelm Godtknecht (död före 1890), konstnärens bror; hans hustru Selma Godtknecht, née Söderberg (Härnösand, 1830-1919 Stockholm); deras dotter Alma Helena Albertina Godknecht (född 1854), Stora Frösunda, Solna gift med Johan Albert Amundsen (född 1840); deras son Karl Albert Byron Amundsen (1873-1938); därefter i arv till 2018.

Tre andra självporträtt av Godtknecht är kända, två i Museum für Kunst und Künstgeschichte, Lübeck från 1842 och 1879, och ett från omkring 1850 (privat samling). Baserat på etiketten a tergo, avbildar katalognumret konstnären vid en ålder av 19 år och torde därför kunna dateras till omkring 1847.

Godtknecht bodde hos sin bror i Stockholm mellan 1880 och 1882.

Utropspris
8 000 SEK