Design
1071507

FREDRIK SCHRIEVER-ABELN, soffbord, "nr 9", Örebro Glasindustri, modell lanserad 1967.

Benställning i teak. Skiva i glas, Längd 135 cm, skivans bredd 87 cm, skivans höjd 52 cm.

Slitage med några repor. Mindre nagg på skivans underkant.

Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 468

Utropspris
2 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

409. Nathalie Djurberg & Hans Berg, "Puppets from The Parade of Rituals and Stereotypes 3".
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
620 000

ditt bud
Aktuellt bud:
620 000 SEK