Benställning i teak. Skiva i glas, Längd 135 cm, skivans bredd 87 cm, skivans höjd 52 cm.
Slitage med några repor. Mindre nagg på skivans underkant.
Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 468