VASAORDEN, guld, 18K, C.F. Carlman, Stockholm, omkring 1900-talets mitt.

Vitemaljerat malteserkors med kronor i korsvinklarna, centrerad Vasa-kärve samt krönande kunglig krona. Höjd ca 6 cm. Grönt band samt originaletui medföljer. Höjd inkl. ring ca 7 cm. Vikt ca 15 gram.

Åldersrelaterat slitage.

Utropspris
2 000 SEK