Dekor i underglastrblått, fat med motiv av landskapsmiljö, längd 25,5 cm. Tallrikar i famille rosefärger, med motiv av blommor, diameter 22,5-23 cm.
Slitage. En tallrik med lagningar och skador. Den andra med kantsprickor samt ifyllda nagg.