SERVIS, 47 delar, flintgods, Minton, England, tidigt 1900-tal.

Polykrom dekor av fågel Fenix.
8 tallrikar 23 cm
8 assietter 19,5 cm
5 assietter 15,5 cm
9 tekoppar med fat
3 kaffekoppar med fat
4 moccakoppar med fat
Terrin med lock 30 cm
Karott med lock 22 cm
Tekanna 16 cm
Kaffekanna 20 cm
Kanna 16 cm
Gräddkanna 9,5 cm
Sockerskål 12 cm
Uppläggningsskål 26 cm
Två uppläggningsfat 27-33 cm

Slitage. Kaffekannans lock lagat. Enstaka fotringsnagg. Missfärgningar innvändigt i kaffekanna, tekanna och vissa tekoppar.

Utropspris
2 000 SEK
Anna Wessman
Anna Wessman
+46 (0)708 10 86 14