GUCCI, väska.
Brunt flätat skinn. Detaljer i gulmetall. Top-handle-handtag av bambu. Avtagbar axelrem. Invändigt foder av mocka. Ett fack med dragkedja. Märkt "GUCCI made in Italy" och numrerad. Mått ca 42 x 34 x 9 cm.
Bruksslitage. Avnött. Fläckar. Hål i fodret i innerfacket med dragkedja.
Gucci är ett italienskt modehus grundat 1921 av Guccio Gucci i Florens, Italien. Modehuset är ett av världens största. Gucci är främst känt för sina exklusiva handväskor men tillverkar även kläder, både haute couture och prêt-à-porter, samt accessoarer och mer udda produkter. Gucci började som sadelmakare men övergick snabbt till att tillverka väskor. På 1940-talet skapades den kända ”Bamboo Bag”, som är en klassiker än idag. Deras monogram med två sammanflätade G:n är klassiskt och pryder ofta deras väskor. Det var först på 1970-talet som Gucci började tillverka klädkollektioner. Med Tom Ford som ledande designer på 1990-talet blev deras kollektioner mycket populära. Stjärnor som Grace Kelly, Peter Sellers och Audrey Hepburn har alla burit Guccis produkter.