FOLKE OHLSSON, fåtölj och fotpall, Duxisesta, Dux, 1950/60-tal.
Stomme av teak. Klädd med textil. Fåtöljens sitthöjd 38, bredd 75, djup, 70, höjd 100 cm. Fotpallens längd 62, bredd 45, höjd 38 cm.
Nackkudde saknas. Slitage. Repor. Märken. Ställvis blekt.