AINO AALTO, taklampa, modell AMA 500, Valaistustyö.
Vitmålad metall och mässing. Bär tillverkarens stämpel. Höjd ca 24 cm. Diameter 32 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Senare målning, invändigt och överst smärre krackelyr och färgbortfall.