Erik Höglund, vas, glas, Boda, 1957.
Balusterformad, av grönt glas, påklippt medaljong med en tjur. Signerad H375 E. Höglund Boda 1957 330... Höjd 34 cm.
Ställvis repor och smärre märken. Invändigt med avlagringar.
Erik Höglund var en svensk skulptör, målare och konsthantverkare. Han bedrev sina studier vid Konstfack i Stockholm. Mellan 1953-1973 verkade Höglund vid Boda Glasbruk och hade bland annat glaskonstnären Bertil Vallien som assistent. Höglund revolutionerade det svenska glaset och skapade unika konst- och bruksföremål i glas och smide. Höglund skapade även möbler i trä och skulpturer i material som keramik, sten, tegel och brons. Från tidigt 1950-tal till fram till sitt frånfälle skapade han närmare 150 större verk för offentlig miljö.