Fanerat med mahogny. Svängd front, fem lådor, underliggande skåp med dörrar. Beslag av mässing. Bredd 166,5, djup 59, höjd 101,5 cm.
Renoverad med lagningar. Smärre skador, slitage, repor, torrsprickor. Beslag saknas delvis. Nyckel saknas.