Olof Sager-Nelson

(Sverige, 1868-1896)
Olof Sager-Nelson
(Sverige, 1868-1896)

OLOF SAGER-NELSON, olja på pannå, signerad Olof Nelson och daterad 1887.

"Tirolerknaben". 24 x 20,5 cm.

Pannån förstärkt med masonitskiva. Färgbortfall. Smärre repor. Fläckar.

Proveniens

Tidigare i disponent Åke Arvidius samlingar, Göteborg.

Axel Gauffin, "Olof Sager-Nelson", SAK, 1945, avbildad sid 49.

Utropspris
20 000 SEK