LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND soffa, "LC2", Cassina, Italien.
Stomme av kromad metall. Lösa plymåer i rygg och sits. Klädsel av skinn. Märkt samt numrerad. Längd ca 180, sitthöjd ca 45 cm.
Smärre slitage. Smärre märken och repor.