Le Corbusier (Charles-Édouard Jeanneret)

(Frankrike, 1887-1965)
(Frankrike, 1887-1965)

LE CORBUSIER, PIERRE JEANNERET & CHARLOTTE PERRIAND soffa, "LC2", Cassina, Italien.

Stomme av kromad metall. Lösa plymåer i rygg och sits. Klädsel av skinn. Märkt samt numrerad. Längd ca 180, sitthöjd ca 45 cm.

Smärre slitage. Smärre märken och repor.

Utropspris
30 000 SEK