FLINTLÅSGEVÄR samt BAJONETT, Tower samt John Gill, Storbritannien, 1800-talets första hälft.

Trästock med beslag av mässing och stål. Märkt "Tower" på låsbleck samt "GR" under krona. På pipan märkt "179464". Bajonetten märkt "John Gill", "4" samt "3" under krona. Gevärets längd 140 cm. Bajonettens längd ca 53 cm.

Åldersrelaterat slitage. Märken. Skador och bortfall.

Utropspris
3 000 SEK