BORDSLAMPA, modell 5760, NK Nordiska Kompaniet, 1900-talets första hälft.

Stomme av mässing. Pelare av svärtat trä. Lackerad skärm. Två ljuspunkter. Höjd ca 52 cm.

Ej funktionstestad. Slitage. Repor. Bucklor. Färgbortfall.

Utropspris
3 000 SEK