GUNNAR WENNERBERG, urna, flintgods, Gustafsberg, signerad och daterad 1906.
Flintgods, reliefdekor av stiliserade växter, glasyr i gröna nyanser. Signerad Gustafsberg 1906 G Wennerberg samt inventariemärkning Gbg 1601. Höjd 34,5 cm.
Kantspricka, smärre glasyrkrackelyr.