Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

533 föremål
Hermès, "Hapi 4", armband.
2 tim 2m
Hermès, "Hapi 4", armband.
1 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Sidobord, Nordiska Kompaniet (NK) 1920-tal.
3 tim 9m
10 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Piero Fornasetti, bricka 1900-talets mitt Italien.
3 tim 14m
5 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Vitrinskåp, 1900-talets början.
3 tim 36m
2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Matbord, 1950/60-tal.
3 tim 42m
Matbord, 1950/60-tal.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Byrå, 1950-60-tal.
4 tim 30m
Byrå, 1950-60-tal.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Soffa, DUX, 1900-talets andra hälft.
5 tim 8m
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordslampa, jugend, tidigt 1900-tal.
5 tim 36m
400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Byrå, Swedish Grace, 1930-tal.
5 tim 38m
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klädhängare, Italien, 1900.talets andra hälft.
5 tim 52m
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Taklampa, 1900-talets andra hälft.
6 tim 8m
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Olle Brozén, vas, Kosta Boda.
6 tim 14m
Olle Brozén, vas, Kosta Boda.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fåtölj, Swedish Modern, 1940-tal.
6 tim 52m
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Skåp, 1950/60-tal.
6 tim 56m
Skåp, 1950/60-tal.
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Matbord, 1960/70-tal.
7 tim 26m
Matbord, 1960/70-tal.
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Fåtöljer, ett par, Danmark, 1930/40-tal.
8 tim 22m
1 300 EUR
Utropspris
4 000 EUR
Taklampa, 1920-30-tal.
8 tim 30m
Taklampa, 1920-30-tal.
700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Sideboard, Nordal, Danmark.
8 tim 54m
Sideboard, Nordal, Danmark.
1 100 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Taklampa, art déco, 1920/-30-tal.
8 tim 58m
3 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK