Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

Föremål i fokus

282 föremål
Ulla & Gustav Kraitz, skålfat, stengods.
3 tim 5m
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
John Kandell, hylla, "Pilaster", Källemo.
3 tim 25m
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Skrivbord 1900-talets mitt.
5 tim 9m
Skrivbord 1900-talets mitt.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Arkivskåp 1950/60-tal.
5 tim 11m
Arkivskåp 1950/60-tal.
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Åke Nilsson, soffa, "Roma", Dux 1970-tal.
5 tim 29m
12 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Byrå, 1930/40-tal.
6 tim 17m
Byrå, 1930/40-tal.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Karmstolar, ett par, "Salome", Slettvoll.
6 tim 35m
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Bordsur, Imhof, 1900-talets mitt.
7 tim 33m
450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
IKEA, Sideboard, "Ladoga", 1960-tal.
1d 3 tim
3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Soffa,  R.O.O.M.
1d 4 tim
Soffa, R.O.O.M.
1 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Takkrona, 1900-talets andra hälft.
1d 4 tim
5 200 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Fåtölj, 1900-talets första hälft.
1d 5 tim
14 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Soffbord, 1970-tal.
1d 5 tim
Soffbord, 1970-tal.
4 644 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Signe Persson-Melin, tekanna, stengods.
2d 2 tim
4 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Taklampa, 1940-tal.
3d 3 tim
Taklampa, 1940-tal.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Taklampa, Italien, 1960-tal.
3d 4 tim
Taklampa, Italien, 1960-tal.
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK