Design – tidlösa och ikoniska möbler och föremål

387 föremål
JONAS BOHLIN, hylla, "Zink", Källemo, formgiven 1984.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ASK MED LOCK, tenn, GAB Tenn, Stockholm, 1941.
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JAN BOCAN, matbord, sent 1900-tal.
1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur.
5 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, snapsglas, sju st, "Nobel".
6 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
JONAS IHREBORN, soffa, Ihreborn.
550 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR ASPLUND, taklampa, "Asplund", Ateljé Lyktan.
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MARTTI RYTKÖNEN, vas, "Italia", Orrefors, EA 1-95.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
TAKLAMPA, Böhlmark, 1940-tal.
400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MARCEL WANDERS, "Skygarden 1" taklampa, Flos.
3 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
CARL-AXEL ACKING, soffbord, Bodafors, 1900-talets mitt.
2 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
EERO SAARINEN, bord, "Tulip", Knoll International.
6 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
CARL FAGERLUND, taklampa Orrefors 1970/80-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK