Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Föremål i fokus

454 föremål
Yngve Ekström, stol, "Arka", Stolab, 2012.
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Gunnar Nylund, vas, stengods, Rörstrand 1950-tal.
12 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Andreas Hansen, bord, "Spider", Eilersen, 2000-tal.
8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Michael Young, fåtölj, "Avalon", Swedese.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Matbord, Italien, 1970/80-tal.
2 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Lockurnor, ett par, glas, Hadeland, Norge, 1965.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Soffa, Swedish modern, 1930/1940-tal.
300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Soffbord, 1900-talets andra hälft.
1 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Jorge Pensi, kontorsstol, "Gorka", Akaba.
1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Taklampa, Idman 1930/1940-tal.
125 EUR
Utropspris
400 EUR
Wilhelm Kåge, vas, Argenta. stengods, Gustavsberg.
4 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Serveringsvagn, 1900-talet mitt.
240 EUR
Utropspris
300 EUR
Fåtölj, 1960-tal.
180 EUR
Utropspris
250 EUR
TAKLAMPA, modell 925/5 Hyval, 1970-tal.
100 EUR
Utropspris
250 EUR
Matbord, "Table 2.0", Gubi.
10 500 SEK
Utropspris
12 000 SEK
Carl Malmsten, fåtölj, "Samsas", 1900-talets andra hälft.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Thomas Eriksson, matbord, "Bermuda", Asplund.
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Oliver Mourgue, pall, "Djinn", Airborne, Frankrike.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vin/champagnekylare, Skultuna.
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Stig Lindberg, vas, "Karneval", fajans, Gustavsberg.
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK