Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

253 föremål
Aksel Kjersgaard, spegel, Danmark, 1950-60-tal.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Leyform, konorsstol, samtida.
1 350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bokhylla/vitrinskåp, Boknäs, 2000-tal.
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Edvin Öhrström, vas, ariel, Orrefors, signerad.
5 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
Oskar Dahl, vas, stengods, Rörstrand, 1946.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Gunnar Nylund, bordslampa, stengods, Rörstrand.
3 501 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Sideboard, Swedish Modern, 1940-tal.
4 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Göran Malmvall, stolar 4 st 1900-talets mitt.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Matta, rölakan, signerad GK, ca 196 x 138 cm.
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Erik Wørts, soffa, IKEA, 1960-tal.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Skåp, 1930-tal.
Inga bud
Utropspris
4 000 SEK
Ilse Crawford, dagbädd, "Sinnerlig", IKEA, 2015.
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Tom Dixon, fåtölj, "Wingback Micro".
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Fåtölj, Bröderna Andersson, 1950-tal.
700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Takkrona, samtida.
Inga bud
Utropspris
3 000 SEK
Takkrona, samtida.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Gunilla Allard, soffa, "Cinema".
600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ilse Crawford, pallar, ett par, "Sinnerlig", IKEA.
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Carl Malmsten, soffa, 1900-tales andra hälft.
550 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Sideboard, ur Stockholm-serien, IKEA, 2000-tal.
1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Soffbord, Engelsson, 2000-tal.
4 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Howard Smith, keramikrelief, signerad.
200 EUR
Utropspris
250 EUR
Anne Nilsson, snapsglas 8 st signerade Orrefors.
2 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Barskåp, samtida.
2 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Spegel, Markaryd.
550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Sänggavlar, två par, 1960-tal.
300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Soffa, Swedish Modern, 1940/50-tal.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Gucci armband 18K guld.
7 900 SEK
Utropspris
13 000 SEK