Svart kjol samt svart underkjol, midja 70, längd 75-90 cm. Två vita blusar. Två blommiga förkläden, ett jacquardvävt och ett tryckt. Livstycke i randig ylle. Tre bindmössor med spets, varav en i damastvävd siden. Tre sidensjalar, varav två ca 70 x 70 cm. Väska i skinn och ylle med applikation och tennbroderier, väskans spänne i försilvrad mässing daterat 1812. Brosch av försilvrad mässing.
Slitage och vissa skador och fläckar. Väskans spänne skadat och lagat.