Art Déco

(Frankrike)
Art Déco
(Frankrike)

VÄGGMASKER, två stycken, keramik, Art Déco, Goebbel samt Keramia, 1920/30-tal.

Glaserade. I form av kvinnoansikten. Höjd 16-23 cm.

Större masken med krackelyr samt spricka.

Formgivare

Art Déco, eller Arts Décoratifs, är en klassicerande dekorationsstil vars namn härstammar från världsutställningen i Paris 1925 (Exposition Internationale des Arts Décoratifs et Industriels Modernes). Stilen uppstod tidigare, redan under 1910-talet. Art Décon karaktäriseras av ett avskalat formspråk med geometriska former, starka färger och kontraster. Inspiration hämtades från antiken och öppnandet av Tutankhamuns grav 1922. Det tidiga 1800-talets empire återspeglades också i art décons formspråk. I Sverige var stilen något mer återhållsam och arkitekturen kallas ofta "20-talsklassicism" eller "Swedish grace".

Klubbat pris
1 500
132
138
Utropspris
1 500 SEK
Budhistorik (22 bud)
10 jul 2019 20:45
1 500 SEK
10 jul 2019 19:55
1 400 SEK
10 jul 2019 17:59
1 300 SEK
10 jul 2019 15:05
1 200 SEK
10 jul 2019 15:05
1 100 SEK
10 jul 2019 13:18
1 000 SEK
10 jul 2019 9:49
950 SEK
10 jul 2019 8:32
900 SEK
9 jul 2019 17:17
850 SEK
8 jul 2019 22:44
800 SEK
8 jul 2019 22:44
750 SEK
8 jul 2019 22:44
750 SEK
7 jul 2019 0:22
700 SEK
6 jul 2019 16:28
650 SEK
6 jul 2019 15:39
600 SEK
6 jul 2019 15:02
550 SEK
6 jul 2019 11:48
500 SEK
6 jul 2019 8:18
450 SEK
6 jul 2019 8:18
400 SEK
6 jul 2019 8:18
400 SEK
2 jul 2019 15:27
350 SEK
2 jul 2019 13:01
300 SEK
Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79