1157803
SKÅL, silver, CG Hallberg, till minne av Olymiska spelen 1924 i Paris, tilldelad fotbollsspelaren Konrad Hirsch

Hamrad yta. Vågig kant. Midja med dekor av pärlbård. Bär inskription: Till Konrad Hirsch Minne av Olympiska Spelen 1924, Svenska fotbollsförbundet. Diameter 18 cm, höjd 9 cm, Vikt ca 222 g.

Obetydligt ytslitage.

Proveniens

Konrad Hirsch spelade för Gais när han togs ut i landslaget och gjorde sin debut 18 maj 1924 då Sverige vann mot Polen med 5–1. Han togs därefter ut till OS i Paris samma år där han spelade i den första bronsmatchen mot Nederländerna. Sverige och Hirsch fick sina bronsmedaljer efter seger i omspelsmatchen.

När Allsvenskan startade 1924 spelade Hirsch nio matcher. Han avled senare samma år, endast 24 år gammal, sedan han insjuknat i hjärnhinneinflammation.

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79

1 000
94
106
Utropspris
4 000 SEK
Acceptpriset är ej uppnått
Budhistorik (2 bud)
6 jun 20:30
1 000 SEK
6 jun 16:47
555 SEK