Skrin i form av segelfartyg, underliggande del på fyra hjul. Längd 24 cm, den nedre delens längd invändigt ca 13 cm. Vikt 550 g.
Löst hjul, smärre skador och bucklor, locket tillsluts ej helt, ställvis lagningar med senare metalltråd.
Oidentifierade stämplar.