IB KOFOED LARSEN, bokhylla/hyllsystem, Faarup Møbelfabrik, Danmark, 1960-/70-tal.
Fanerat med palisander. Nio delar. Tre nederdelar med skåpsdörrar. Ett glasat dörrpar med bakomliggande hyllan. Fyra delar med öppna hyllplan, samt en sektion med öppna hyllplan och nedfällbar dörr. Bredd ca 115 x 3 (345), djup 58, höjd ca 230 cm.
Slitage. Märken. Repor. Omarbetad med senare hål för sladdar.