Stomme av skiktlimmad betsad mahogny. Sits av kanvas med fästen av metall. Lösa plymåer klädda med skinn.
Bord med underrede av skiktlimmad betsad mahogny och skiva av glas.
Diameter 90 cm. Höjd 46 cm. Sitthöjd ca 42 cm.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Märken. Fem knappar saknas. Extra ben medföljer.