SOFFBORD, Peter Hvidt & Orla Mölgaard Nielsen för France & Daverkosen, formgiven 1956.
Teak. Rektangulär skiva med rundade hörn, två uppfällbara klaffar. Runda mässingskulor, underrede med kopplade ben. Längd 129 (total längd 183) bredd 55, höjd 56 cm.
Blekt. Slitage. Repor. Märken.