SPEGEL, av , förgylld och bronserad, av Jacob Pettersson Helin, mästare i Stockholm 1763-94, sengustaviansk 1790-tal.

Förgylld och bronserad. Pastellagedekor av lejonmaskaron, äggstav, fruktgirlanger. Signerad JPH. Höjd 111, bredd 48 cm.

Senare glas. Ställvis krederingsbortfall, slitage, fläckar, färgbortfall. Glass med folieringsskador.

Utropspris
3 000 SEK