Kosta Boda

(Sverige, Född 1742)
Kosta Boda
(Sverige, Född 1742)

GLASSERVIS, 74 delar, Elvira Madigan snarlik modell.

Bestående av:
13 vinglas, ca 13,8 cm (en med nagg och spricka, en med nagg).
9 champagnakupor, ca 12,2 cm (3 med nagg).
11 starkvinsglas, höjd 11,2 cm.
9 glas, 9,6 cm.
8 ölglas, 13,3 cm (en med nagg).
10 snapsglas, 7,8 cm.
7 selterglas, 9,2 cm (2 med nagg).
2 glas, 16 cm.
2 kannor, 16 cm.
2 karaffer med lock, totala höjd 29,5-33 cm.
1 kanna med lock, total höjd 26,5 cm.

Slitage, några med nagg, fåtal med sprickor.

Utropspris
18 000 SEK