Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

39 föremål
KLUCKFLASKA, glas. 1700/1800-tal.
300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Oiva Toikka, vas, glas, Notsjö.
404 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Ingeborg Lundin, skål, Orrefors, signerad och daterad 1968.
1 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Vicke Lindstrand, vas, Orrefors, signerad.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vas, glas, Kosta.
Inga bud
Utropspris
3 000 SEK