Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

31 föremål
Bertil Vallien, skulptur, båt, Kosta Boda Atelier.
3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Glasservisdelar, 22 st, "Kent", Kosta.
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Glasservis, 86 delar, 1900-tal.
800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Glasservis, 58 delar, 1900-tal.
1 000 SEK
Utropspris
3 500 SEK
Bertil Vallien, skulpturer, 3 st glas, Kosta Boda.
3 008 SEK
Utropspris
3 000 SEK