Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

Föremål i fokus

70 föremål
KJELL ENGMAN, skulptur, glas, signerad, Kosta Boda.
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FLASKSCHATULL, sent 1800-tal.
700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SELTERGLAS, 7 st, 1800/1900-tal.
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VINGLAS 4 st, 1700-1800-tal.
500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BERTIL VALLIEN, skulptur.
5 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GUNNAR CYRÉN, snapsglas, sju st, "Nobel".
6 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
MARTTI RYTKÖNEN, vas, "Italia", Orrefors, EA 1-95.
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
PAUL KEDELV, golvvas, glas, Flygsfors.
550 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GLASSERVIS, 24 delar. Reijmyre, Sverige, 1900-tal.
2 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, vas, glas, Kosta.
300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
NILS LANDBERG, tulpanglas, Orrefors.
300 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GLASSERVIS, 95 delar, Reijmyre, 1900-tal.
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
VÄGGLAMPOR, ett par, glas, 1950-tal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GLASSERVIS, "Juno", 159 delar Kosta.
1 555 SEK
Utropspris
3 000 SEK