Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

18 föremål
Glasservis, 46 delar, "Odelberg Junior", Kosta.
6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Anne Nilsson, snapsglas 8 st signerade Orrefors.
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Praktvas, glas, 1900-tal.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Praktvas, glas, Boda, 1920-tal.
780 SEK
Utropspris
2 500 SEK