Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

34 föremål
Lars Hellsten, vas.
21 tim 51m
Lars Hellsten, vas.
1 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Erika Lagerbielke, vas, Orrefors.
22 tim 39m
1 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bertil Vallien, skulptur, Kosta Boda.
22 tim 41m
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Sven Palmqvist, vas, glas, "Kraka", Orrefors.
2d
2 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Kaj Franck, skål och vas, "Slöja".
2d 22 tim
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Anna Ehrner, karaff med propp, Kosta Boda.
3d
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Anne Nilsson, vas/skål, Orrefors, 2000-tal.
3d 1 tim
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Anne Nilsson, vas, Orrefors, 1988.
4d 2 tim
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kjell Engman, vas, Kosta Boda.
7d 5 tim
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK