Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

56 föremål
Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda.
1 tim 36m
5 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Eva Englund, vas, graal, Orrefors Gallery, 1986.
1 tim 4m
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
6d
10 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Uppsatsskål, 1800-talets slut.
5d 21 tim
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Anne Nilsson, vas, Orrefors, 1988.
58m 32s
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Lars Hellsten, vas, "Ariel", Orrefors, 1979.
3d
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Olle Alberius, fat, glas Orrefors, 1990.
6d 20 tim
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK