Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

25 föremål
Kjell Engman, vas, Kosta Boda.
5d 8 tim
600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Anne Nilsson, vas/skål, Orrefors, 2000-tal.
1d 3 tim
600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Anne Nilsson, vas, Orrefors, 1988.
2d 5 tim
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kaj Franck, skål och vas, "Slöja".
1d
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK