Karmstolar med balusterformade ryggbrickor och svarvade h-kryss. En med lös stoppad sits, en med fast stoppad sits. Sitthöjd ca 50, höjd ca 102-103 cm vardera.
Renoverade och kompletterade med lagningar. En med förstärkningar och maskstungen. Rester av tidigare målning. Slitage, smärre skador, en med bortfall vid armlän. Instabila.