Byrå av furu med fem lådor. Svängd form, profilerad lös skiva. Metallbeslag. Bredd 134, djup 59, höjd 90 cm. Nyckel finns.
Renoverad och kompletterad. Ursprungligen med målning. Senare beslag. Skador, slitage, lagningar, torrsprickor. Skivans undersida med rester av färg.