NAKTERHUS, Instumentfabriks AB Lyth, Stockholm, 1900-talets första hälft.

Nakterhus av mässing och trä. Märkt "INSTR. F. A-B LYTH STOCKHOLM". Höjd ca 130 cm.

Slitage och skador, ej funktionstestad.

Utropspris
5 000 SEK