Prenumerera på vårt nyhetsbrev

Militaria Ordnar & Medaljer
1198814
MINNESMEDALJ, 18K guld, Carl XVI Gustaf Sveriges Konung 1973, numrerad 477/600, stämpelsignerad P. Lunde -73.
Minnesmedalj, 18k guld, carl xvi gustaf sveriges konung 1973, numrerad 477/600, stämpelsignerad p. lunde -73.

Med kungens profilporträtt i relief samt på motsatt sida Moder Svea med vattenkrus. Diameter 4 cm. Vikt 70,1 g. Tillverkare Kultateollisuus, Åbo, Finland 1973, för Svenska Medaljgillet, till konungens trontillträde.
I originaletui. Med certifikat.

Helhetsintrycket är gott.

Nan Jarjis
Nan Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

Utropspris
2 100 EUR