GERTRUD VASEGAARD, matservis, 38 delar, porslin. Royal Copenhagen.
Formgiven 1960. Bestående av:
8 fat, 14613, 22 cm (1 med smärre nagg).
8 skålfat, 14609, 20 cm (1 andrasortering).
8 assietter, 14615, 17,5 cm.
8 tallrikar, 14608, 26 cm.
1 såsskål med lock, 14625-29, längd 14,5 cm.
1 serveringsfat, 14617, längd 34,5 cm.
1 serveringsfat, 14618, längd 28,5 cm.
1 skålfat, 14628, längd 24 cm.
1 skål, 14620, 21,5 cm.
1 såssnipa, 14626.
Smärre slitage. Fåtal med tillverkningsdefekter. En med smärre nagg.
Opie, Jennifer Hawkins. Scandinavia: ceramics & glass in the twentieth century. London: V&A Publications, 1989. 44 p. ill. ISBN 1851770712.