HENNING KOPPEL, fotogenlampor, 2 stycken, "Petronella", för Louis Poulsen, 1900-talets andra hälft.
Två bordsfotogenlampor av mässing. En med rör och kupa av glas. Höjd 17-32 cm.
Smärre slitage, repor. Glasröret med mindre spricka, kupan med obetydliga nagg. En saknar rör och glaskupa. Ej funktionstestade.