Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, taklampa, modell 9029/6, Taito 1900-talets mitt.

För sex ljuspunkter. Polerad mässing, glaskupor och lövdekorationer. Bär tillverkarens stämpel. Höjd 60 cm. Total diameter ca 100 cm.

Åldersrelaterat slitage. Nagg på en kupa. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
5 900
E
U
R
61 773
S
E
K
6 700
USD
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (20 bud)
7
A
5 apr 2020 18:22
5 900 EUR
8
5 apr 2020 18:22
5 700 EUR
7
5 apr 2020 18:21
5 450 EUR
8
5 apr 2020 18:21
5 400 EUR
7
5 apr 2020 18:20
5 200 EUR
8
5 apr 2020 18:19
5 000 EUR
7
A
5 apr 2020 18:19
4 800 EUR
7
A
5 apr 2020 18:18
4 700 EUR
8
5 apr 2020 18:18
4 500 EUR
7
A
5 apr 2020 18:18
4 200 EUR
8
5 apr 2020 18:18
4 000 EUR
7
5 apr 2020 16:48
3 200 EUR
6
A
5 apr 2020 16:45
3 100 EUR
6
5 apr 2020 15:50
2 701 EUR
5
A
5 apr 2020 15:50
2 601 EUR
5
27 mar 2020 19:30
2 500 EUR
4
21 mar 2020 21:37
600 EUR
3
21 mar 2020 17:26
500 EUR
2
21 mar 2020 9:13
200 EUR
1
20 mar 2020 17:41
30 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice