Kan inte nå servern

Paavo Tynell

(Finland, 1890-1973)
Paavo Tynell
(Finland, 1890-1973)

PAAVO TYNELL, bordslampa, Taito 1930-tal.

Förnicklade mässing, blå målad skärm invändigt vit. Höjd 37 cm. Diameter 35 cm.

Åldersrelaterat slitage och märken. Färgbortfall. Elektrifieringen garanteras inte av Bukowskis.

Formgivare

Paavo Tynell (1890–1973) började sin bana som plåtslagarlärling och utbildade sig samtidigt vid Centralskolan för konstflit, där hans skicklighet tidigt uppmärksammades. År 1918 grundade han företaget Taito Ab i Helsingfors tillsammans med flera framstående konstnärer och industrimän.
Taito Ab:s verksamhet omfattade till en början både smedja och gjuteri, men efter nedläggningen av gjuteriet inriktade man sig på hantverksföremål i tenn under 1920- och 1930-talen, samt på belysningsarmaturer som blev företagets huvudprodukt. År 1953 fusionerades Taito Ab med Idman Ab, vilket så småningom ledde till att Taito upplöstes.
Under 1950-talet expanderade företaget internationellt och exporterade armaturer till USA, bland annat till Finland House i New York och FN:s högkvarter.
Paavo Tynell räknas i dag som en av Finlands mest betydelsefulla industridesigners.

Läs mer
Auktionen avslutades
Klubbat pris
1 700
E
U
R
17 799
S
E
K
1 930
USD
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (26 bud)
6
5 apr 2020 15:50
1 700 EUR
7
A
5 apr 2020 15:50
1 650 EUR
7
A
5 apr 2020 15:50
1 550 EUR
6
5 apr 2020 15:50
1 500 EUR
7
5 apr 2020 15:45
1 250 EUR
6
A
5 apr 2020 15:45
1 200 EUR
6
5 apr 2020 15:25
1 150 EUR
5
A
5 apr 2020 15:25
1 100 EUR
5
A
5 apr 2020 15:25
1 050 EUR
6
5 apr 2020 15:25
1 000 EUR
5
A
5 apr 2020 15:25
820 EUR
6
5 apr 2020 15:25
800 EUR
5
5 apr 2020 15:14
740 EUR
4
2 apr 2020 14:37
720 EUR
5
A
2 apr 2020 14:37
700 EUR
4
2 apr 2020 14:37
700 EUR
5
A
2 apr 2020 14:37
670 EUR
4
2 apr 2020 14:37
650 EUR
5
A
2 apr 2020 14:37
620 EUR
4
2 apr 2020 14:37
600 EUR
5
1 apr 2020 19:23
570 EUR
4
A
1 apr 2020 19:23
550 EUR
4
31 mar 2020 11:29
520 EUR
3
21 mar 2020 21:33
500 EUR
2
21 mar 2020 19:53
300 EUR
1
21 mar 2020 17:24
150 EUR
Alla tider är i CET
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Anna Rosenius
Helsingfors
Anna Rosenius
Ansvarig specialist design
+358 (0)40 1284 977

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–12
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 10–13
+358-9-668 91 10

Kundservice