Kaffekannans höjd 24 cm. Sockerskålen och gräddsnäckan invändigt förgyllda. Sockerskålens bredd inkl hänklar 18 cm. Sammanlagd vikt 1329 g.
Gravering. Åldersrelaterat slitage. Den ena isoleringsringsringen saknas. En smärre buckla i gräddkannan.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10