ARTHUR PERCY, matservis, 58 delar, "Exotica", Gefle, flintgods
Bestående av:
12 mattallrikar (diam 25 cm)
12 förrättstallrikar (diam 21 cm)
12 assietter (diam 19 cm)
11 djupa tallrikar (diam 25 cm)
6 uppläggningsfat
3 skålar
1 terrin med lock
1 kanna
Stämplat fabriksmärke: GEFLE MADE IN SWEDEN MODELL PERCY EXOTICA
Krackelyr. Några delar missfärgade.
Arthur Percy var en svensk bildkonstnär och keramiker född i Vickleby, Öland. Han studerade vid Konstnärsförbundets skola, samtidigt som bland annat Isaac Grünewald, för Richard Bergh och Eugène Jansson. 1908 reste han med några konstnärskollegor till Paris, året därpå debuterade de under beteckningen De unga. Percy målade främst porträtt, ofta barn, landskap och stilleben. 1923 blev han konstnärlig ledare för Gefle porslinsfabrik. Han bidrog till att konstnärligt högstående bruksföremål spreds i svenska hem. Han var också anställd som glasformgivare vid Gullaskrufs glasbruk.