KAIJA-RIITTA IIVONEN, 11 st keramik skulpturer. 1900-talets slut.
Gatamiljö. Signerad. 35 x 33 cm.
Kvinna och en pojke. Signerad och daterad -95. Höjd ca. 15 cm.
3 kurvande figurer. Längd ca 14-10 cm.
Sittande kvinna. Höjd ca 10 cm
Sittande man. Höjd 9,5 cm.
Kvinna och en gås, "Morgonuppköp". Höjd 22 cm. Daterad -76.
Kvinna med en vagn. 14 x 16 cm. Signerad och daterad -89.
Fåtölj. 19 x 24 cm. Daterad -85.
Åldersrelaterat slitage. Repor. Slitage. Märken.