För artilleriet. Läderklädd kavel, balja i blankt stål. Märkning ställvis otydlig. Klinga längd 86 cm; märkt V.A.R. 4R No10; fästet 4B No10 01[?] TW [?]; balja V.A.R. 3B No42. Klinga längd 89 cm märkt V.A.R. 8B No2; balja V.A.R. [??] D3[?] T22
Åldersrelaterat slitage. Anlupen. Skador. Märkning ställvis otydlig / sliten.