Klockor & Ur Golv & Väggur
1226527
Gustaviansk
(Sverige, 1775-1810)
VÄggpendyl, av anders lundstedt (urmakare i stockholm 1786-1820), gustaviansk.

VÄGGPENDYL, av Anders Lundstedt (urmakare i Stockholm 1786-1820), Gustaviansk.

Förgylld, bronserad och målad väggpendyl. Urtavlan märkt "And: Lundstedt. Stockholm". 94 x 55 cm. Pendel finns. Nyckel finns.

Renoverad och kompletterad. Lagningar. Smärre slitage och skador. Lös del medföljer. Ej funktionstestad.

Utropspris
8 000 SEK