AINO AALTO, servisdelar, 10 st, glas, "Bölgeblick", Karhula, Finland, 1930-tal.
Blåtonat och gröntonat glas.
Vas 16 cm
Skål 20 cm
Fat 24 cm
2 skålar 15,5 cm
Assiett 14 cm
Assiett 14,5 cm
Glas 8 cm
2 gröna skålar 16 cm
Slitage. Nagg.
Rolf Walters samling.
Alvar ja Aino Aalto lasin muotoilijoina = Alvar and Aino Aalto as glass designers, Rev. uppl. (1 uppl. 1988), Hackman Designor Oy, Sävypaino, 1996, 21-31.