Samlarföremål Övrigt
1233230
KASTRULLER MED LOCK, ETT PAR, från Tullgarns slott, daterade 1851
Kastruller med lock, ett par, från tullgarns slott, daterade 1851.

Förtennad koppar. Märkta med kunglig krona samt "T. No 4 resp 5 W. 3 1/2 M 1851". Lock med urnformade knoppar. Höjd ca 20 cm.

Slitage.

Proveniens

Säljarens morfar arbetade på Tullgarns Slott och förvärvade därigenom dessa kastruller.

Jessica Löfgren
Jessica Löfgren
+46 (0)727 43 08 79

Utropspris
5 000 SEK