POUL CADOVIUS, hyllsystem, "Royal System", Danmark, 1900-talets tredje kvartal.
Hyllsystem, fanerat i palisander. Bestående av 6 väggpaneler, bredd 80, höjd 240 cm. 5 lister, 8 st. låd-, skåp och vitrinsektioner med bl a glas resp. skjutdörrar. 12 hyllplan och 24 par konsoler.
Ställvis blekt. Smärre skador. Smärre slitage. Smärre fanerskador.