HERMAN NEUJD, tillskriven. Bordslampa, flintgods, Gustafsberg, 1902.
Skulptural bordslampa med motiv av fyra ugglor. Grön lysterglasyr. Löst oljehus. Signerad Gustafsberg 1902. Höjd 52 cm.
Ej funktionstestad. Slitage. Krackelyr. Nagg. Skador. Lagningar. Senare el.